Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sarımsağın Faydaları Nelerdir?
#2
Sarımsak Tansiyonu Düşürür mü?
Güney Avustralya’nın (Adelaide) Oxford ve Flinders Üniversiteleri tarafından yapılan çalışmalarda, yüksek tansiyonu olan 383 hasta 11 klinikte sarımsak ilaçları ya da sarımsakla tedavi edilmiş ve 3 ay süren tedavi sonunda belirgin düzelmeler tespit edilmiştir.


Tansiyon düşürücü etki mekanizmasının araştırıldığı 2 çalışmaya göre sarımsağın tansiyon düşürücü etkisi; kısmen ACE aktivitesine ve kısmen de düz kaslar üzerinde doğrudan gevşetici etkisine bağlıdır.


Londra Tıp Üniversitesinde yapılan araştırmalarda kandaki azotoksit (NO) oranının düşmesinin kişide yüksek tansiyon, angina pektoris, erkeklerde iktidarsızlık ve hamile kadınlarda erken doğuma sebep olduğu tespit edilmiştir. Sarımsağın ise kandaki azotoksit oranını yükselttiği belirlenmiştir.


Doğal Antibiyotik
Araştırmalar, sarımsaktaki bileşiklerin çeşitli mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal etkiye sahip olduğunu göstermiştir.Uçucu yağlardan olan alliin ve onun enzimatik reaksiyonu sonucunda oluşan allicin mikroorganizmaları öldürücü etkiye sahiptir.Diğer bir uçucu yağ olan ajoen de, mantar öldürücü veya çoğalmalarını engelleyici özelliktedir.
Doğal bir antibiyotik olarak, bulaşıcı mikropların sıcak dokularda yaşamlarını sağlayan enzimlerin hareketlerini bloke eder. Sarımsaktaki allicin adlı madde çok küçük bir konsantrasyonda bile güçlü bir mikrop öldürücüdür. Etki mekanizmasının ise mikropta enzim fonksiyonunu bozmak suretiyle gerçekleştiği düşünülmektedir.


Sarımsağın bileşimindeki maddeler stafilokokus aureus ve Brucella abortus adlı mikropları öldürür. Cavalito ve Bailey bunun 1/125.000′lik kadar düşük konsantrasyonda sarımsaktan elde edilen allicinle başarıldığını göstermişlerdir. Diğer çalışmalarda sarımsağın stafilokok, streptokok, klebsiella, proteus, escherichia coli, salmonella gibi mikropları, candida albicans gibi mantarları öldürdüğü tespit edilmiştir. Ayrıca penisilin, streptomycin, eritromisin, chloramfenikol ve tetrasiklin gibi ilaçların öldüremediği mikropları sarımsağın öldürdüğü saptanmıştır.


Mantar tedavisinde nystatin, griseofulvin ve Amphotericin B gibi ilaçlar kullanılır. Ancak her zaman istenilen sonuç alınamamasının dışında ciddi yan etkileri de olabiliyor. Araştırmalar sarımsağın basta candida albicans olmak üzere mantarları öldürme bakımından nystatin adlı ilaçtan daha etkili olduğunu göstermiştir.


Bağışıklık Sistemi
Bağışıklık sistemi, vücuda zarar verebilecek mikroorganizmalara ya da herhangi bir faktöre karşı, işleyen bir savunma sistemidir. Bağışıklık sisteminde birçok hücre bulunmasına rağmen, bunlardan en önemlileri fagositler ve lenfositlerdir. Fagositler, vücudun kendisinden olmayan, yabancı olarak gördükleri her şeye saldırır. Fagositlerden nötrofiller ise, kan içinde çok hızlı hareket ederek düşmanı gördükleri zaman amip gibi kollar uzatıp etrafını sarar ve kimyasal bir silah gibi iş gören sindirim enzimlerini üzerine salgılarlar. Bağışıklık sisteminin herhangi bir nedenle zayıflaması durumunda, kanser hücrelerinin fark edilip, imha edilmesinde sorunlar yaşanmaya başlar. Bunun sonucunda da kanser hücreleri hızla artar. Bu yüzden birçok bilim adamı, kanseri, bağışıklık sisteminin zayıflamasının yol açtığı bir hastalık olarak tanımlamaktadır.


Çalışmalar sarmısak bileşenlerinin onkojenez’in başlama ve ilerleme evrelerini önlediğini ve ayrıca, bağışıklık sisteminin tümörlere olan yanıtını güçlendirdiğini göstermektedir. Araştırmacıların tespitlerine göre sarmısak özü, doğal öldürücü hücre aktivitesini güçlendirmekte, yardımcı/bastırıcı T hücreleri arasındaki terapötik oranı düzeltmekte, makrofajları daha çok aktiviteye karşı stimüle etmekte ve lenfositlerin tümörlere karşı daha da sitotoksik olmalarını sağlamaktadır.


Anti-Kanser
Sarmısakla ilgili Çin ve İtalya’da yapılan araştırmalar, sarımsağı fazla tüketen insanlarda, mide kanseri riskinin %50 oranında azaldığını göstermiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler ise sarmısak özünün, meme, mesane, kolon ve cilt kanserlerinin büyümesini durdurduğunu; yemekborusu, mide ve akciğer kanserlerinde ise habis tümörlerin başlamasını engellediği sonucunu vermiştir.


İnsan hücre kültürleriyle yapılan çalışmalar sarmısağın, meme ve cilt kanseri hücrelerinin gelişmesini önleyebileceğini göstermektedir.


Japonya’daki National Medical Center Hospital’da yapılan bir çalışma, sarmısak özünün B1 ve B12 vitamini ve karaciğer özüyle birlikte hastaların %70′inde ‘ortalama olarak etkili’ bir yanıt meydana getirdiğini göstermiştir.
Sarmısak özünün, baş ve boyun tümörü olan hastalarda yorgunluğu, radyasyon ve kemoterapinin yan etkilerini azalttığı ve Doxorubicin adlı kanser ilacının, kalp üzerindeki toksik etkisini de azaltmaya yardımcı olduğu yine araştırmalarda elde edilen verilerdir.


Bir hayvan deneyinde sarımsak özütünün, doza bağlı olarak farelerde sarkom hücrelerinin gelişmesini ve sarkom hücre metastazını inhibe ettiği gösterilmiştir. Sarımsakta bulunan ajoenin, lösemili hastalarda, kanserli hücrelerin ölümünü uyardığı ve hızlandırdığı tespit edilmiştir.


Tip-2 Diyabet
Bir çalışmada yaşları 25-70 arasında değişen ve başlangıç açlık kan şekeri değerleri 100-130 miligram/desilitre arasında olan kişiler arasından seçilen 60 tip-2 şeker hastası 2 gruba ayrılmıştır.Bir gruba şeker düşürücü ilaç olan metformin günde 2 kez 500 miligram dozda verilirken,diğer gruba ise günde iki defa 500 miligram metformin tabletin yanısıra 0,6 allisin içeren enterik kaplı sarımsak tabletinden de üç defa 300 miligram olarak verilmiştir. Altı aylık sürenin sonunda yapılan analizlerde yalnızca metformin verilen grupta açlık kan şekeri seviyesinde %1.78’lik bir azalma görülürken sarımsak hapıyla beraber metformin verilen grupta ise %3.12 azalma tespit edilmiştir.


Menenjit
Çin’de gerçekleştirilen bir çalışmada Cryptokokuslerin neden olduğu menenjitde ağız yoluyla sarımsak verilmiş ayrıca özel şekilde hazırlanan sarımsak kalçadan ve damardan enjekte edilmiş ve Menenjitde düzelme sağladığı görülmüştür.


Alzhemir
Sarımsağın antioksidan enzimleri uyarıcı etkisi ve de sinir hücrelerini tahrip edici kaspaz-3 enzimlerinin aktivasyonunu durdurucu bileşiklere sahip olması, sinir hücrelerinin ölümlerinin engellenmesinde rol oynayabilir. Bazı çalışmalar alzhemir gibi önemli derecede nöron kaybının görüldüğü sinir sistemi hastalıklarında, sarımsağın olumlu etkilere sahip olabileceğini göstermiştir.
Ara
Cevapla


Bu Konudaki Yorumlar
Sarımsağın Faydaları Nelerdir? - Yazar: Aslan61 - 03-07-2019, Saat: 16:25
Sarımsağın Faydaları Nelerdir? - Yazar: Aslan61 - 03-07-2019, Saat: 16:26

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Biberiye yağının faydaları Aslan61 0 556 1 dakika önce
Son Yorum: Aslan61
  İstiridye mantarının faydaları Aslan61 0 607 1 dakika önce
Son Yorum: Aslan61
  Avokado çekirdeğinin faydaları Aslan61 0 619 1 dakika önce
Son Yorum: Aslan61

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi