ÖZENLİFORUM.COM
Babalar Günü - Baskı Önizleme

+- ÖZENLİFORUM.COM (http://ozenliforum.com)
+-- Forum: (¯`·._.·[Dini Konular]·._.·´¯) (http://ozenliforum.com/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Forum: Önemli Konular (http://ozenliforum.com/forumdisplay.php?fid=12)
+---- Forum: Önemli gün ve haftalar (http://ozenliforum.com/forumdisplay.php?fid=91)
+---- Konu Başlığı: Babalar Günü (/showthread.php?tid=704)Babalar Günü - Aslan61 - 05-12-2015

Babalar Günü - Her Haziran ayının üçüncü Pazar günü

 Antik Roma'dan bugüne BABALAR GÜNÜ 

Anneler Günü kadar eski olmasa da Babalar Gününün de bir geçmişi var. Bazı tarihçiler, Babalar Gününün Antik Roma'da bile kutlandığını belirtiyor. Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Gününün Batı Virginia'da ortaya çıktığını savunuyor. Batı Virginia'da yaşayan John Dowdy'nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediği söyleniyor. Diğer araştırmacılar ise 1910 yılında Washington'daki John Bruce Dodd'un 6. çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart'a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyor. 

Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs'ına kadar sürmüş. 

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmış. Daha sonra diğer eyaletlere yayılmış. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge'in desteğiyle kutlandı. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımladı. 

Nerede olurlarsa olsunlar, babalarımıza bugün sevgimizi gönderelim. Tüm babaların ve baba adaylarının bu özel gününü candan kutlarız.